Otevřená MŠ

Jsme trojtřídní mateřská škola. Máme tři kmenové třídy Žížalky, Tygříky a Moudré Sovy. Ke každé třídě patří vždy dvě kmenové paní učitelky. Ve třídách se však neuzavíráme.

Nabízíme OTEVŘENOU MATEŘSKOU ŠKOLU, což znamená, že během dopoledních činností propojujeme děti ze všech tří tříd. Od půl osmé dětem otvíráme nabídku činností k danému projektu v hlavních chaloupkách (místnostech MŠ) našich skřítků NEPOSEDY, VŠEZNÁLKA, CHYTRÝCH HLAVIČEK, MRŇOUSKA. Každá z chaloupek je pečlivě promyšlena a vybavena tak, aby měly děti možnost rozvíjet komplexně kompetence pro předškolní vzdělávání dle ŠVP školy a dle RVP PV. V chaloupkách máme vytvořena různá centra aktivit, ve kterých mají děti připravenou celý týden pestrou nabídku. Po týdnu se nabídka vždy obměňuje a je v souladu s náplní daného měsíčního projektu.

NeposedaChaloupka skřítka Neposedy

V této chaloupce se nachází centrum pohybu, konstrukční a manipulační centrum (kostkoviště, stavebnice). Součástí je též centrum domácnosti, kde mají děti funkční kuchyňku, ve které připravujeme dle receptů např. bábovku, koláče, sušenky nebo krájíme ovoce a zeleninu. Do domácnosti též patří ruční práce, které nám pomáhají s rozvojem jemné motoriky. A tak na vyrobených pletacích pomůckách tvoříme pletené dutinky, učíme se zacházet s jehlou, háčkem a malým pletacím stávkem.

JedlíkChaloupka skřítka Jedlíka

V této chaloupce děti dopoledne průběžně svačí. Po pobytu venku po skupinkách přicházejí na oběd. A stejně tak se zde po skupinkách scházejí i na odpolední svačinu. Děti se zde učí etiketě a hygieně stolování. V mezičase, kdy chaloupka skřítka Jedlíka neslouží jako jídelna, využíváme ji jako centrum didaktických a společenských her.

Chytré hklavičkyChaloupka skřítka Chytrá hlavička

Tato chaloupka je uzpůsobena k rozvoji logického myšlení, předmatematických a předčtenářských dovedností. Děti zde mají k dispozici interaktivní tabuli, centrum dramatiky, centrum pro třídění, centrum knihy a písmena, hudební centrum.

VšeználekChaloupka skřítka Všeználka

Chaloupka plná objevů a tvoření. Děti zde zkouší činnosti a rozvíjejí své dovednosti ve výtvarném ateliéru, v centru pokusů, v centru vody a píseku, v centru konstrukčních a manipulačních her.

MrňousekChaloupka skřítka Mrňouska

Tato chaloupka je utvořena jako zázemí pro nejmenší děti v naší školce, ale i zde se nabízí činnosti v rámci otevřené mateřské školy. Paní učitelky nabízí různé pracovní polytechnické činnosti nebo i např. práci s hlínou a tvoří keramické výrobky k různým příležitostem, které pak vypalujeme. V suterénu mateřské školy máme malou keramickou pec. Pak jsou součastí chaloupky samozřejmě centra sociálních rolí, jako jsou obchůdek, mini kuchyňka, centrum silnice a auta, mini posilovací centrum, stolní fotbálek.

MydlinkaChaloupka skřítka Mydlinky

Mateřská škola má v každém patře sociální zařízení. Děti chodí do chaloupky skřítka Mydlinky a učí se péči o své tělo a hygienickým návykům.

BačkorákChaloupka skřítka Bačkoráka

V suterénu mateřské školy je umístěna šatna dětí i pedagogů. Nazýváme ji chaloupkou skřítka Bačkoráka. Děti se zde učí samostatnosti při oblékání a svlékání v denním režimu, kdy se připravují na pobyt venku nebo se z něj vracejí. Rodiče mohou shlédnout výtvarná díla dětí, která jsou zde vystavena.

BreptálekChaloupka skřítka Breptálka

Jednou měsíčně za námi do školky jezdí paní logoledka, která poskytuje svou péči a poradenskou činnost dětem, které potřebují nápravu řeči před vstupem do základní školy. Rodiče jsou na schůzkách přítomni, aby věděli, jak správně procvičovat řeč i doma.

ZahradníčekChaloupka skřítka Zahradníčka

Mateřská škola je obklopena rozsáhlou členitou zahradou se vzrostlými stromy a spoustou herních prvků a center aktivit. Děti zde mají k dispozici dvě pískoviště, kovové průlezky, pružinové houpačky, kovové závěsné houpačky, velké kostkoviště, centrum s interaktivními stolky (plastelína, člověče nezlob se, dáma, manipulační stolek), dvě kreslící tabule, vodní centrum, funkční dílničku, přírodní kuchyňku, házení centrum a volejbalovou síť, chůzy po napnuté lajně. Rádi využívají i různá odrážedla a vozíky. Každý rok obnovujeme hmatový chodníček. Při velkých teplotách v letních měsících zapínáme mlhoviště. Naopak v zimních měsících bobujeme na malém svahu, který je též součástí zahrady.

O školce

Svátek má Robert

• Mezinárodní den proti hluku
  • Mezinárodní den tance